CITEL DS210-24DC Type 2 Surge Protector 2P (+ and -) Imax 2kA
  • Series
    DS210-DC
  • Model
    DS210-24DC
  • Brand / Made in
    CITEL / FRANCE
  • Surge protector for DC supplies
  • 24 Vdc
  • Imax : 2 kA
  • Pluggable module
  • Operating indicator
  • IEC 61643-11, EN 61643-11 y UL1449 ed.4
ELECTRICAL PROPERTIES
  • SPD type: 2
  • Network: DC network 24Vdc
  • Nominal line voltage: 24 Vdc
  • Nominal DC voltage Un-dc: 24 Vdc
  • Max. AC operating voltage Uc: 25 Vac
  • Max. DC operating voltage Uc: 20 Vdc
  • Max. load current IL: 20 A
  • Residual Current Ipe: < 0.1 mA
  • Operating current Ic: < 0.1 mA
  • PV Permanent Operating current Icpv: < 0.1 mA
  • Follow current If: None
  • Nominal discharge current In: 1 kA
  • Max. discharge current Imax: 2 kA
  • Total Maximum discharge current Imax Total: 2 kA
  • Current withstand short circuit PV Iscpv: 1000 A
  • Connection mode(s): +/-/PE
  • Protection mode(s): Common/Differential mode
  • Protection level +/PE (-/PE) Up: 105 V
MECHANICAL PROPERTIES
  • Technology: MOV
  • SPD configuration: 2-poles
  • Connection to Network: By screw terminals: 1.5-10mm² (actives wires) and 2.5-25mm² (ground)
  • Format: Plug-in modular box
  • Mounting: Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
  • Housing material: Thermoplastic UL94 V-0
  • Operating temperature: -40/+85°C
  • Protection rating: IP20
  • Outdoor application: No
  • Failsafe mode: Disconnection from DC network
  • Disconnection indicator: Green LED(s) OFF
  • Spare module(s): DSM210-24DC
  • Dimensions: See diagram
NORMS
  • Standards compliance: IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 ed.4
DECONNECTOR
  • Thermal disconnector: Internal
  • Fuses: Fuses type gG - 10A