DDC20C-20-24 DC power surge protector Type 2 - 12 Vdc
Reference price :
Contact us
  • Series
    DDCxxC
  • Model
    DDC20C-20-24
  • Brand / Made in
    CITEL / FRANCE
  • DC power surge protector Type 2
  • Network: DC network 12 Vdc
  • Max. AC operating voltage : 20 Vac
  • Max. PV operating voltage: 24 Vdc
  • Max. DC operating voltage: 24 Vdc
  • Residual Current : < 0.1 mA
  • Max. discharge current : 20 kA
  • Total Maximum discharge current : 40 kA
  • Standards compliance: prIEC 61643-41 and UL1449 ed.5
  • Technology: MOV
  • Compact design
  • Remote signaling of disconnection: Option DDC20CS-20-24
DDC20C-20-24
The technology based on high energy varistor equipped with thermal disconnection mechanism offers protection efficiency and and a maximal reliability. High-energy varistor technology combined with disconnectors, provides maximum protection efficiency and reliability. The Type 2 DDCC version is particularly compact and available for voltages from 12 to 350 Vdc.
ELECTRICAL PROPERTIES
  • SPD type: 2
  • Network: 12 Vdc
  • Nominal line voltage Un: 12 Vdc
  • Nominal DC voltage Un-dc: 24 Vdc
  • Max. DC operating voltage Uc-DC: 24 Vdc
  • Max. AC operating voltage Uc-AC: 24 Vac
  • Residual Current Ipe: < 0.1 mA
  • Follow current If: None
  • Nominal discharge current (15 x 8/20µs impulses) In: 10 kA
  • Max. discharge current (max. withstand @ 8/20µs by pole) Imax: 20 kA
  • Total Maximum discharge current (8/20µs) Imax Total: 40 kA
  • Connection mode(s): +/PE and -/PE
  • Protection mode(s): Common mode
  • Protection level +/PE (-/PE) Up: 250 V
  • Admissible short-circuit current Isccr: 1000A
MECHANICAL PROPERTIES
  • Technology: MOV
  • Connection to Network: Srew terminals: 2.5-25mm² +/-: 1.5-10mm²
  • Compact: yes
  • Plugable: yes
  • Mounting: Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
  • Housing material: Thermoplastic UL94 V-0
  • Operating temperature: -40/+85°C
  • Protection rating: IP20
  • Failsafe mode: Disconnection from DC network
  • Disconnection indicator: 2 mechanical indicators - Red/Green
  • Spare module(s): MDDC20C-20-24
  • Option DDC20CS-20-24 : output on changeover contact
STANDARDS
  • Certification:
DISCONNECTOR
  • Thermal disconnector: Internal
  • Back-up fuses: 20 A min. - 125 A max. - Fuses type gG