DDC40CS-20-100 power surge protector DC Type 2 - 75 Vdc
Reference price :
Contact us
  • Series
    DDCxxC
  • Model
    DDC40CS-20-100
  • Brand / Made in
    CITEL / FRANCE
  • DC power surge protector Type 2 - 75 Vdc
  • Network: DC network 75 Vdc
  • Compact design: Yes
  • Max. AC operating voltage : 75 Vac
  • Max. PV operating voltage: 100 Vdc
  • Max. DC operating voltage: 100 Vdc
  • Technology: MOV
  • Residual Current : < 0.1 mA
  • Nominal discharge current (15 x 8/20 μs impulses) In: 20 kA
  • Max. discharge current : 40 kA
  • Total Maximum discharge current : 80 kA
  • Admissible short-circuit current: 10 000 A
  • Low Up protection level
  • Pluggable module
  • Remote signaling of disconnection: Output on changeover contact
  • Standards compliance: prIEC 61643-41 and UL1449 ed.5
  • Compliance prIEC 61643-41 et IEC 61643-31
DDC40CS-20-100
The technology based on high energy varistor equipped with thermal disconnection mechanism offers protection efficiency and and a maximal reliability. High-energy varistor technology combined with disconnectors, provides maximum protection efficiency and reliability. The Type 2 DDCC version is particularly compact and available for voltages from 12 to 350 Vdc.
DDC40CS SPD range:
  • DDC40CS-20-100 : 2-pole DC surge protector (+ and -), Un/ Uc: 75Vdc/ 100 Vdc