B480-48D3 4-pair ISDN-T0, 48V line surge protector
Reference price :
Contact us
  • Series
    B480
  • Model
    B480-48D3
  • Brand / Made in
    CITEL / FRANCE
  • 4-pair ISDN-TO, 48V line surge protection unit
  • Network: ISDN-TO, 48V line
  • Technology: GDT+Clamping diode
  • Max. DC operating voltage: 53 Vdc
  • Max. discharge current: 20 kA
  • Removable protection circuit
  • Wall mounting and screw connection
  • Standards compliance: IEC 61643-21 / EN 61643-21 / UL497A
  • Certification: UL listed
ELECTRICAL PROPERTIES
  • Network: ISDN-T0, 48 V line
  • Nominal line voltage Un: 48 V
  • Max. DC operating voltage Uc: 53 Vdc
  • Max. frequency f max.: 3 MHz
  • Insertion loss: < 1 dB
  • Max. discharge current Imax: 20 kA
  • Impulse current Iimp: 2.5 kA
  • Line inductance: No
  • Protection mode(s): Common/Differential mode
  • Protection level Up: 70 V
MECHANICAL PROPERTIES
  • SPD configuration: 4 pairs
  • Connection to Network: By screw terminal: cross section 0.4-1.5mm²
  • Format: Wall mounting box
  • Mounting: Wall mounting by screws (not supplied)
  • Housing material: Thermoplastic UL94 V-0
  • Operating temperature: -40/+85°C
  • Protection rating: IP20
  • Failsafe mode: Short-circuit - transmision cut-off - fault mode 2
  • Spare module(s): S480-48D3
  • Remote signaling of disconnection: No
  • Dimensions: See diagram
NORMS
  • Certification: UL listed
Installation Recommendation
Basic rules:
  • The way line/equipment has to be respected
  • Imperative connection to earth
Earth connection:
  • The length of the eath network connection conductro must be as short as possible : inf. to 0,5 m
  • Minimum section of the earth connection cable : 4 mm²