NAVILITE-230V red fixed low intensity, ICAO type A/B, 230Vac, 32cd
Reference price :
Contact us
  • Series
    NAVILITE
  • Model
    NAVILITE-230V (P/N 113909)
  • Brand / Made in
    OBSTA / FRANCE
  • Obstruction light: red fixed low intensity, ICAO type A/B
  • Completely molded and perfectly waterproof
  • Bird spike
  • No grounding issue, class II
  • Total 64 leds wired 4 by 4 in active redundancy
  • Power supply: 230VAC +/-10%, 6W, 70mA
NAVILITE-230V
Part Number: 113909
Obstruction light: red fixed low intensity, ICAO type A/B, 230VAC
ELECTRICAL PROPERTIES
  • Main voltage: 230VAC +/-10%
  • Wattage: 6 W
  • Current drawn: 70 mA
  • Life time: ~10 years
MECHANICAL PROPERTIES
  • IP degree: IP66 for the light and IP65 for the power supply
  • Wiring: Terminal connection (2 power wires)
  • Operating temperature: -40/+55°C
  • Size of the light: 112mm (height) x 63mm (over diameter)
  • Weight: 1,8 kg
  • Wire cross section: 1 to 2,5mm²