DLA2-48D3 2-pair DIN-rail plug-in Data surge protector for ISDN
  • Series
    DLA2
  • Model
    DLA2-48D3
  • Brand / Made in
    CITEL / FRANCE
  • 2-pair Din rail plug-in surge protector
  • Network: ISDN-T0, 48 V line
  • Un: 48 V
  • Max. discharge current: 20 kA
  • Shield wire protection
  • Without line cut-off
  • IEC/EN 61643-21 / UL497A compliance
DLA2-48D3
DLA protect I&C, telecommunication equipment and data technology systems from lightning effects and surges. Designed for DIN rail mounting, these surge protectors can be used for all applications with voltages from 6 V to max. 170 V and transmission rates up to 10 Mbit/s and protect one (DLA) to two (DLA2) pairs with a plug-in protection module. The electrical circuit of the DLA consists of a combination of high-performance gas discharge tubes and fast-switching diodes for high discharge capacity and fast response behaviour. The shield connection is additionally earthed via a gas discharge tube. The earthing connection is conveniently made via the top-hat rail. When the plug-in module is unplugged, the transmission signal is not interrupted.
ELECTRICAL PROPERTIES
  • Network: ISDN-T0, 48 V line
  • Nominal line voltage Un: 48 V
  • Max. DC operating voltage Uc: 53 Vdc
  • Max. frequency    f max.: > 3 MHz
  • Insertion loss: < 1 dB
  • Max. load current IL: 300 mA
  • Max. discharge current Imax: 20 kA
  • Line inductance: No
  • Protection level Up: 70 V
  • Impulse current Iimp: 5kA
  • Nominal discharge current In: 5 kA
MECHANICAL PROPERTIES
  • Technology: GDT+Clamping diode
  • SPD configuration: 2-pair+shielded
  • Connection to Network: By screw terminal: cross section 0.4-1.5mm²
  • Mounting: Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)