DACN1-25CVGS-11-275 Type 1+2+3 AC surge protector - Single phase
Reference price :
Contact us
  • Series
    DACN1-25C
  • Model
    DACN1-25CVGS-11-275
  • Brand / Made in
    CITEL / FRANCE
  • Type 1+2+3 AC surge protector - Single phase
  • AC system: TT-TNS
  • Network: 230 V single-phase
  • Max. AC operating voltage : 275 Vac
  • Max. discharge current : 100 kA
  • Impulse current by pole : 25 kA
  • Residual Current : None
  • Admissible short-circuit current: 50 000 A
  • Technology: VG Technology (MOV+GSG)
  • Remote signaling of disconnection: Output on changeover contact
DACN1-25CVGS-11-275
Electrical Characteristics
  • SPD type IEC: 1+2+3
  • Network: 230 V single-phase
  • AC system: TT-TNS
  • Max. AC operating voltage Uc: 275 Vac
  • Residual Current Leakage current to Ground Ipe: None
  • Follow current If: None
  • Nominal discharge current 15 x 8/20 μs impulses In: 25 kA
  • Max. discharge current max. withstand @ 8/20 μs by pole Imax: 100 kA
  • Impulse current by pole max. withstand 10/350μs by pole Iimp: 25 kA
  • Total lightning current max. total withstand @ 10/350μs Itotal: 50 kA
  • Withstand on Combination waveform IEC 61643-11 Class III test: 1.2/50μs - 8/20μs Uoc: 6 kV
  • Protection level L/N @ In (8/20μs) Up L/N: 1.5 kV
  • Protection level N/PE @ In (8/20μs) Up N/PE: 1.5 kV
  • Admissible short-circuit current Isccr: 50 000 A
Mechanical Characteristics
  • SPD configuration: Single phase
  • Connection to Network: By screw terminals: 2.5-25mm² (35mm² rigid)
  • Format: Monobloc modular box
  • Mounting: Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
  • Housing material: Thermoplastic UL94 V-0
  • Operating temperature Tu: -40/+85°C
  • Protection rating: IP20
  • Failsafe mode: Disconnection from AC network
  • Disconnection indicator: 1 mechanical indicator - Red/Green
  • Wiring for remote signaling: 1.5 mm² max.
  • Max. Voltage/Current for remote signaling: 250 V / 0.5 A (AC) / 30 V / 3 A (DC)