DDC40CS-20-150 DC Power Surge Protector Type 2 In 110 Vdc, Imax 40kA
Reference price :
Contact us
  • Series
    DDCxxC
  • Model
    DDC40CS-20-150
  • Brand / Made in
    CITEL / FRANCE
  • Type 2 DC power surge protector 110Vdc
  • DC network: 110 Vdc
  • Nominal PV voltage Uocstc: 110 Vdc
  • Max. AC operating voltage: 115 Vac
  • Max. PV operating voltage: 150 Vdc
  • Max. DC operating voltage: 150 Vdc
  • Residual Current: < 0.1 mA
  • Max. discharge current: 40 kA
  • Total Maximum discharge current: 80 kA
  • Admissible short-circuit current: 10 000 A
  • Low Up protection level
  • Technology: MOV
  • Compact design
  • Remote signaling of disconnection: Output on changeover contact
  • Standards compliance: prIEC 61643-41 and UL1449 ed.5
DDC40CS-20-150 SPD
The technology based on high energy varistor equipped with thermal disconnection mechanism offers protection efficiency and and a maximal reliability. High-energy varistor technology combined with disconnectors, provides maximum protection efficiency and reliability. The Type 2 DDCC version is particularly compact and available for voltages from 12 to 350 Vdc.
Electrical Characteristics
  • SPD type 2
  • Network DC network: 110 Vdc
  • Max. AC operating voltage (Uc): 115 Vac
  • Max. PV operating voltage (Ucpv): 150 Vdc
  • Max. DC operating voltage (Uc): 150 Vdc
  • Max. load current@25°C (IL): 20 A
  • Residual CurrentLeakage current to Ground (Ipe): < 0.1 mA
  • PV Permanent Operating current Current consumption at Ucpv (Icpv): < 0.1 mA
  • Nominal discharge current15 x 8/20 μs impulses (In): 20 kA
  • Max. discharge currentmax. withstand @ 8/20 μs by pole (Imax): 40 kA
  • Total Maximum discharge currentmax. total withstand @ 8/20 μs (ImaxTotal): 80 kA
  • Current withstand short circuit PV (Iscpv): 1000 A
  • Connection mode(s): +/-/PE
  • Protection level +/PE (-/PE) @ In (8/20μs) (Up): 500 V
  • Admissible short-circuit current (Isccr): 10 000 A
Mechanical Characteristics
  • Technology: MOV
  • Connection to Network By screw terminals: 1.5-10mm² (actives wires) and 2.5-25mm²(ground)
  • Format:Plug-in modular box
  • Mounting: Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
  • Housing material Thermoplastic:UL94 V-0
  • Operating temperature (Tu):-40/+85°C
  • Protection rating: IP20
  • Failsafe mode: Disconnection from DC network
  • Disconnection indicator: 1 mechanical indicator - Red/Green
  • Spare module(s): MDDC40C-20-150
  • Wiring for remote signaling: 1.5 mm² max.
  • Max. Voltage/Current for remote signaling: 250 V / 0.5 A (AC) / 30 V / 3 A (DC)
  • Dimensions: See diagram - 1TE (EN43880)
  • Weight: 0.133 kg
Disconnectors
  • Thermal disconnector: Internal
  • Back-up protection device: 50 A min. - 125 A max. - Fuses Type gG