​​​​​​​DAC1-13-20-275 Type 1+2 AC surge protector single-phase
Reference price :
Contact us
  • Series
    DAC1-13
  • Model
    DAC1-13-20-275
  • Brand / Made in
    CITEL / FRANCE
  • Type 1+2 AC surge protector single-phase
  • Technology: MOV
  • Network: 230 V single-phase AC system: TN
  • Max. AC operating voltage : 275 Vac
  • In / Imax : 20 kA / 50 kA; Iimp: 12.5 kA
  • Admissible short-circuit current: 50 000 A
  • Residual Current : < 1 mA
  • Follow current: none
  • Pluggable module for each phase
  • Remote signaling (option): DAC1-13S-20-275: output on changeover contact
  • Standards compliance: IEC 61643-11 / EN 61643-11 / UL1449 4ed
DAC1-13-20-275
Electrical Characteristics
  • SPD type 1+2
  • Network 230 V single-phase
  • AC system TN
  • Max. AC operating voltage L-N Uc: 275 Vac
  • Temporary Over Voltage (TOV) Charasteristics - 5 sec (Without disconnection) UT: 335 Vac withstand
  • Temporary Over Voltage (TOV) Charasteristics - 120 mn (Without disconnection or with safety disconnection) UT: 440 Vac disconnection
  • Residual Current (Leakage current to Ground) Ipe: < 1 mA
  • Follow current If: None
  • Nominal discharge current (15 x 8/20 μs impulses) In: 20 kA
  • Max. discharge current (max. withstand @ 8/20 μs by pole) Imax: 50 kA
  • Total Maximal discharge current (max. total withstand @ 8/20 μs) Imax Total: 100 kA
  • Impulse current by pole (max. withstand 10/350μs by pole) Iimp: 12.5 kA
  • Total lightning current (max. total withstand @ 10/350μs) Itotal: 25 kA
  • Specific energy by pole (max. withstand 10/350 μs) W/R: 40 kJ/ohm
  • Protection mode(s): L/PE and N/PE
  • Protection level N/PE @ In (8/20μs) Up N/PE: 1.3 kV
  • Protection level L/PE @ In (8/20μs) Up L/PE: 1.3 kV
  • Protection level N/PE at 5 kA @ 5 kA (8/20μs) Up-5kA: 1 kV
  • Residual voltage L/PE at 5 kA @ 5 kA (8/20μs) ;Up-5kA: 1 kV
  • Admissible short-circuit current Isccr: 50 000 A
Mechanical Characteristics
  • Technology: MOV
  • SPD configuration: Single phase
  • Connection to Network By screw terminals: 2.5-25 mm² (35 mm² rigid)
  • Format: Plug-in modular box
  • Mounting: Symmetrical rail 35 mm (EN60715)
  • Housing material: Thermoplastic UL94-V0
  • Operating temperature: -40/+85°C
  • Protection rating: IP20
  • Failsafe mode: Disconnection from AC network
  • Disconnection indicator: 1 mechanical indicator by pole - Red/Green
  • Spare module(s): MDAC1-13-275
  • Remote signaling of disconnection: option DAC1-13S-20-275: output on changeover contact
  • Wiring for remote signaling: 1.5 mm² max
  • Maw. Voltage/Current for remote signaling: 250 V / 0.5 A (AC) / 30 V / 3 A (DC)
  • Dimensions: See diagram - 2TE (EN43880)
Disconnectors
  • Thermal disconnector: Internal
  • Installation ground fault breaker: Type 'S' or delayed
  • Fuses: 125 A min. - 315 A max. - Fuses Type gG